czwartek, 23 września 2010

Bill Shannon na festiwalu Ciało\Umysł

Bill Shannon i reklama VISA
Bill Shannon podczas nagrania reklamy VISA
Dziś jeszcze wrócę na chwile do festiwalu Ciało\Umysł (który właśnie dzisiaj rozpoczął się w Warszawie). Jak wspomniałem w poprzednim poście na festiwalu pojawi się wielu oryginalnych tancerzy i choreografów. Jednym z nich będzie Bill Shannon - osoba, którą kojarzyłem już wcześniej z reklamy kart VISA, jednak nic ponad to. Część z was może pamięta video, w którym facet o kulach przemierza ulice miasta praktycznie płynąc po chodniku, omijając przechodniów pełnym ewolucji slalomem. Jeśli nie to reklamę zobaczyć możecie tutaj. Tym człowiekiem jest właśnie Bill Shannon, nowojorski artysta / performer z Brooklynu, który urodził się z obustronną patologią stawów biodrowych. Pomimo tego, albo może właśnie „dzięki” temu Bill wypracował unikalny dla siebie sposób poruszania się, który po jakimś czasie stał się jego znakiem rozpoznawczym. Shannon ukończył wydział sztuki na uniwersytecie w Chicago poczym przeniósł się do NYC „aby zanurzyć się w świecie sztuki, tańca i deskorolki, Brooklynu i Manhattanu jednocześnie poszerzając swoje pracę artystyczną o multimedialne środki przekazu, instalacje, choreografie grupowe i przedstawienia teatralne”.


Poniżej kilka ciekawszych zdań, które wyłowiłem z wywiadu z Shannonem (tłumaczenie własne).

„Jeśli chcecie, możecie nazywać to tańcem, ale jako dzieciak wcale nie myślałem o tym, żeby tańczyć. Moim celem było pokonanie schodów w taki sposób aby nikt mnie nie widział. Robiłem to w dziwną metodą, dziwną techniką, dziwnym stylem ale nigdy tego nie określałem i nie nazywałem w żaden konkretny sposób – i wciąż nie nazywam."

„Wyobraźcie sobie jak ludzie za każdym razem widząc mnie mówili „przykro mi”, „bardzo mi przykro”, „och, tak mi przykro”. Po jakimś czasie takie coś może wywrzeć na tobie naprawdę mocny wpływ.”

„Weźmy na przykład skateboarding lub b-boying. Żadne z nich nie ma tak naprawdę sztywnej formy, chodzi w nich głównie o twój indywidualny styl, własny sposób wykonania. Kiedy jedziesz na deskorolce ulicą, nie robisz tego w dokładnie ten sam sposób, w jaki robi to druga osoba. Wykorzystujesz otoczenie w najlepszy sposób jaki potrafisz i dostosowujesz do tego swoje umiejętności i możliwości.”

W Warszawie Billa Shannona będzie można zobaczyć podczas dwóch występów. Spektakl „Spatial Theory” odbędzie się w Teatrze Imka 02.10.10 w sobotę o godzinie 20:00. Będzie to, jak zapowiadają organizatorzy, solowy pokaz multimedialny w czterech aktach, komediowy i prowokacyjny zarazem będący ilustracją dokumentującą osobiste poszukiwania w dziedzinie performance'u ulicznego.
Projekt drugi, o nazwie Bench będzie już w czystej formie performance’m odbywającym się na ulicach Warszawy. „Wędrujące przedstawienie” na bieżąco rejestrowane będzie za pomocą minikamer, zamontowanych na stroju Billa. Niestety na stronach festiwalu nie napisano jakie ulice przemierzał będzie artysta z Brooklynu:)

Poniżej zobaczyć możecie jedną z zarejestrowanych ulicznych podróży Billa Shannona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Newer Posts Older Posts